Jak realizować cele? Linia czasu (do pobrania)

Na pewno niejednokrotnie zastanawiałaś się nad tym jak planować cele, żeby skutecznie je realizować. Jak zrobić to tak, by nie poddać się słomianemu zapałowi? Czy rzucać się na głęboką wodę, czy raczej skupiać się na malutkich kroczkach do przodu?

W ostatnim poście pisałam o tym jak znaleźć swój cel. Jeżeli wypisałaś swoje plany, proszę podziel je teraz na kategorie: zdrowie, rodzina, finanse, podróże, rozwój osobisty, kariera (plus dodaj swoje, jeżeli uznasz, że jest to potrzebne). W każdej grupie nadaj im wartość 1 – najważniejszy, 2- mniej ważny, itd.

Zastanawiałeś się pewnie czy skupiać się na małych celach, które wiesz, że możesz zrealizować bez problemu, czy jednak iść w kierunku marzeń? MIERZ WYSOKO! Nawet nie wiesz kiedy dobrniesz do realizacji planów, które na tą chwilę wydają Ci się nieuchwytne.

Najskuteczniejszą metodą planowania jest wyznaczanie celów długo i krótkoterminowych. Dlaczego? Bo na długoterminowe zazwyczaj składa się kilka innych mniejszych. W takim planowaniu pomoże Ci linia czasu. Przygotowałam ją dla Ciebie do pobrania w formie PDF. Nie wpisałam czasu jak na zdjęciu poniżej, więc możesz dostosować ją do swoich planów. Kliknij TUTAJ aby ją pobrać!

Z każdej kategorii wybierz najważniejszy punkt. Wpisz go w ostatniej chmurze po prawej stronie. W wykropkowanym miejscu wpisz czas za jaki chcesz zrealizować dany cel. Pamiętaj, żeby robić to realnie – np jeżeli nie znasz ani trochę hiszpańskiego, to nie zakładaj, że za miesiąc zostaniesz tłumaczem 😉 Zastanów się, które z innych celów danej grupy mogą przybliżyć Cie do punktu docelowego. Mogą to być Twoje cele krótkoterminowe. Umieść je we wcześniejszych chmurkach.

Przykład: Jeżeli zakładasz, że zostaniesz tłumaczem, poprzednimi krokami może być egzamin zawodowy, ukończenie studiów w danym kierunku, zapisanie na kurs, oglądanie filmów w obcym języku.

Dlaczego proponuję Ci takie planowanie i drogę do realizacji celów? Takie określenie drobnych czynności doprowadzi Cię do Twojego głównego celu. Kiedy uda Ci się zrealizować mniejsze plany, poczujesz satysfakcję i zdobędziesz motywację do tego, by iść dalej. Jeżeli natomiast założysz, że od razu chcesz osiągnąć coś wielkiego może się zdarzyć, że okres oczekiwania zacznie Cię męczyć i się poddasz. A tego nie chcesz!

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu mailowego, a także przez stronę na facebooku lub instagramie.

Owocnego planowania,
Nat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *